Montáž bleskozvodov
Bleskozvody delíme na aktívne a pasívne(klasické)
Aktívny bleskozvod
Aktívne bleskozvody patria medzi najnovšie ochrany objektov pred účinkami atmosférických prepätí.
Existujú dve koncepcie bleskozvodov založené na:
- predstihu aktivácie
- priťahovaní blesku
Princíp bleskového výboja
- V čase vzniku búrkového mraku vzrastie elektrostatické pole z priemernej hodnoty 100 V/m na 10 kV/m. Týmto sa prekročí prierazová pevnosť vzduchu a vzniká koronárny efekt (v okolí kovových predmetov)
- Búrka vzniká stretom dvoch vzduchových más s rozličnou teplotou a vlhkosťou. Silné prúdenie vzduchu presúva kvapky vody, ľad a vlhkosť do hornej časti mraku. V mrakoch vznikajú kladne a záporne nabité častice, ktoré keď sa oddelia (do rôznych častí mraku), vznikajú výboje a nastane búrka. Záporné častice sa prevažne nachádzajú v dolnej časti mraku a kladný náboj sa indukuje pri zemi, pod mrakom. Objekty v tomto priestore menia tvar siločiar a elektrické pole mení svoju intenzitu a smer ./*Benjamin Franklin – elektrické vlastnosti mraku, 1752*/ Veľkosť intenzity na najvyššom bode objektu je lokálne najdôležitejšia. Väčšie elektrické pole v okolí špicatých objektov zvyšuje tvorbu pred výboja, vznikajúceho tesne pred bleskom.
- Ak blesk zasiahne zem, záporný náboj v spodnej časti mraku sa premiestni ku kladnému náboju pri zemi po kľukatej dráhe. Tieto náboje tvoria kanál nazývaný skokový stopovač (Približná rýchlosť = 200 km/h, čas = 1/100 s)
- Elektrické pole sa rýchlo zosilňuje so vznikom zostupného stopovača. Na zemi vznikajú vzostupné stopovače, z ktorých jeden sa stretne so zostupným a vzniká výboj, medzi mrakom a zemou vzniká skrat. Tento dej je sprevádzaný hrmením. Po prvom blesku zvyčajne nasledujú ďalšie, až kým sa nevybije mrak.
Princíp predstihu aktivácie
Na nasledujúcich javoch:
- výrazné zväčšenie elektrického pola
- pred výboj pri vyšších objektoch
- vznik vzostupných stopovačov
Myšlienka aktívnych bleskozvodov:
Ak ochranné zariadenie generuje vzostupný stopovač pred blízkym objektom, logicky musí byť najsilnejší pri vzniku ďalších vzostupných stopovačov. Jeho časový predstih je /delta/T oproti klasickému bleskozvodu. Ak má zariadenie predstih, stopovač, ktorý zariadenie generuje, prejde vzdialenosť D, ktorá je väčšia ako pri klasickom bleskozvode, a teda jeho dosah je tiež väčší. Preto zachytí blesk skôr.
Druhy aktívnych bleskozvodov:
- rádioaktívne
- s elektronickým spúšťaním
- piezoelektrické
- so špeciálnym profilomM
Rádioaktívne bleskozvody
Bleskozvod má jeden zachytávač, na ktorom je v blízkosti vrcholu umiestnený obvod obsahujúci rádioaktívny prvok. Rádioaktívny prvok generuje značnú ionizáciu vzduchu nachádzajúceho sa v blízkosti vrcholu bleskozvodu, čím sa zvyšuje počet eletkrónov schopných spustiť prvú fázu zachytávania blesku. (Od r. 1986 sú zakázané).
Bleskozvody s elektronickým spúšťaním
Princíp ionizácie vzduchu pri vrchole zachytávača. Ionizácia sa dosiahne generovaním iskier pri vrchole = zvyšuje sa počet elektrónov. Výhoda oproti rádioaktívnym bleskozvodom je, že ionizácia vzduchu môže začať v stanovenej chvíli. Nevýhoda: vysokonapäťový generátor potrebuje energiu pre svoju činnosť (batérie, zachytávače energie okolitého statického pola).
Piezoelektrické bleskozvody
Potrebnú energiu získavajú z piezoodporu, ktorý využíva veternú energiu. Mechanická energia sa mení na elektrickú na piezoodpore. Týmto napätím sa generujú ióny.
Bleskozvody so špeciálnym profilom
Energiu zachytávajú z vyžarovania zostupného stopovača blesku pomocou systému z klasického bleskozvodu (spojené so zemou) a z izolovaných kovových súčastí ( s okolitým potenciálom). Tesne pred bleskom sa dosiahne ionizačné napätie, na úrovni vybíjača vznikajú iskry a tento generuje prvé fázy priťahovania blesku.
Technické požiadavky
Umiestňuje sa vždy na najvyššom mieste budovy, minimálne 2 m nad chráneným objektom. Počet zvodov definuje STN 341391. Materiál zvodov – prevažne Cu ,ale aj nerezová oceľ, pozinkovaný materiál, Al. Norma odporúča používať prednostne pásiky pred drôtmi (skinefekt) platí to aj pre uzemňovače. Minimálny prierez = 50 mm2. Hodnota uzemňovacieho odporu má byť maximálne 10 Ohmov.
Pasívny bleskozvod
Pasívne bleskozvody predstavujú najstaršie technické zariadenie na ochranu pred bleskom Jedna sa o rokmi odskúšanú technológiu ktorá je náročná na montáž a cenovo v mnohých prípadoch nákladnejšia ako aktívny bleskozvod.
Bleskozvod delíme na vrchnú časť a zemnú časť
Vrchná časť sa skladá z:
- Zachytávacej tyče
- Vedenia podpier vedenia
- Svoriek a spojok
- Bleskozvodného drôtu alebo lana
- Označovačom zvodu
- Meracou svorkou
Zemná časť sa skladá z:
- Zemniacej tyče, pásoviny alebo zemniacej platne
- Spojky
- Drôt 10 mm
- Ochranný uholník
- Hodnota zemného odporu ma byt maximálne 10 ohm.